Strona tytułowa 

 

 

Sprawozdanie z przedstawienia dotyczącego mitologii starożytnych Greków

    Dnia 20 listopada 2008 roku, około godziny 9.00., w Centrum Kultury i sztuki w Ciechanowie, odbyło się przedstawienie dotyczące mitologii starożytnych Greków.

   Widzami spektaklu  byli uczniowie z Gimnazjum Nr 1 w Kraszewie oraz  z innych szkół. Na scenie występowało czterech aktorów, dwie kobiety i dwóch mężczyzn, którzy wcielili się w różne postacie. W programie przedstawiano różne sceny mitologiczne np. 12 prac Herkulesa, szukanie miłości przez Amora. Aktorzy wcielali się w postać Cezara i wielu Bogów m.in. Afrodytę, Posejdona, Amora, Heraklesa. W przedstawieniu uczestniczyli także widzowie np. podczas przedstawiania sceny z igrzysk olimpijskich, na scenę poproszono kilka dziewczyn i chłopców, którzy prezentowali konkurencję przeciągania liny, dzięki temu występ znakomicie oddał charakter tamtejszym wydarzeniom.

    Przedstawienie wszystkim bardzo się podobało. Mitologia została przekazana widzom w sposób zabawny i interesujący.

 

Redagowała:

Milena Makijenko

 

Sprawozdanie z wycieczki do Warszawy

     Uczniowie Gimnazjum nr 1 w Kraszewie dnia 17 XII 2009 roku wybrali się na wycieczkę do Warszawy. Program wycieczki obejmował zwiedzenie Muzeum Powstania Warszawskiego, pobyt w Centrum Handlowym oraz obejrzenie musicalu  „Oto idzie Panna Młoda”.

     Na dworze temperatura wynosi -10o C, pada śnieg, garstka uczniów (35 osób) czeka z niecierpliwością na autokar. Punktualnie o godz. 830 pod szkołę zajeżdża autokar. Po 10 minutach ruszamy w drogę. W autokarze nastroje raczej ponure. Wszystkich przeraża mróz i śnieg za oknem.

     Do Warszawy jechaliśmy około 3 godzin. Przeszkodą były niezliczone korki uliczne. W Warszawie zaczął psuć się autokar. Obawialiśmy się oczekiwania na naprawę lub pójścia pieszo około 7 km do Muzeum. Na szczęcie powolutku dojechaliśmy w pobliże Muzeum. Dalej około 500 m poszliśmy pieszo. W Muzeum też były kolejki. Wszystkie wycieczki były spóźnione około 2 godzin.

     Zostaliśmy podzieleni na dwie grupy. Pod opieką przewodnika ruszyliśmy zwiedzać Muzeum.

     Muzeum Powstania Warszawskiego zostało otwarte w 60 rocznicę (2004r.) wybuchu powstania. Mieści się w dawnej elektrowni tramwajowej, zabytku architektury przemysłowej z początki XX w. W niepowtarzalny sposób zaprojektowana ekspozycja muzealna oddziaływuje wirtualnym obrazem i dźwiękami. Aranżacja wnętrza i wykorzystanie efektów multimedialnych przybliża powstańczą rzeczywistość. Około1200 fotografii, ponad 600 eksponatów (broń, mundury, listy, opaski powstańcze, kraniki, ulotki, prasa) film i dźwięk przedstawiają historię chwil poprzedzających wybuch powstania oraz kolejne jego fazy. Zwiedzający poruszają się w scenerii sprzed 60 lat po granitowym bruku. Sercem Muzeum jest stalowy monument (komin) przebiegający przez wszystkie kondygnacje, na jego ścianie wyryte jest kalendarium powstania. Z wnętrza dobiegają odgłosy walczącego miasta oraz bicie serca (63 uderzenia na minutę). Nad gmachem Muzeum góruje 32 metrowa postrzępiona wieża, na której widnieje symbol Polski walczącej. W otaczającym Muzeum parku znajduje się Mur Pamięci długości 156 m, na którym wyryto 10000 nazwisk poległych powstańców. Na pamiątkę zatrzymałam bilet wstępu, kartki z kalendarium powstania oraz ulotki informacyjne.

     O godz. 1430 czekał na nas nowy autokar. Pojechaliśmy do Centrum Handlowego „Arkadia”. Tam mieliśmy wolny czas na zakupy i posiłek. O godz. 1730 wyjechaliśmy do Teatru Komedia na spektakl muzyczny „Oto idzie Panna Młoda” w reżyserii Grzegorza Chrapkiewicza.

     W roli ojca Panny Młodej (Timoty Westerby) wystąpił Krzysztof Tyniec. W rolę matki wcieliła się Elżbieta Zającówna. Dziewczynę z groteski zagrała Monika Rowińska.

     Tomoty Westerby to człowiek bardzo zapracowany. Ma problem zwymyślaniem hasła reklamowego. Do tego dochodzą kłopoty związane.

z weselem córki. Zniecierpliwiony ksiądz czeka w kościele, nie zamówione kwiaty, rodzina Pana Młodego utknęła na lotnisku, dziadek zgubił skarpetki, babcia nie może dobrać sobie kapelusza, przyjaciel domu uwodzi mu żonę. Na dodatek nieszczęśliwie uderza się w głowę drzwiami i traci świadomość. Przenosi się w lata 20 ubiegłego wieku.

     Timoty jako jedyny widzi i słyszy atrakcyjną dziewczynę (Polly), w skąpym kostiumie wprost z jego reklamy. Timoty i Polly znajdują wielką przyjemność we wspólnym tańcu i śpiewie. Wszystko wraca do normy, kiedy po raz drugi Timoty uderza się w głowę. Przedstawienie bardzo podobało się uczniom. Było dużo tańca i śmiesznych sytuacji.

     W drodze do domu wszystkim uczestnikom towarzyszył dobry humor. Pogoda nie była już tak straszna. Do domu powróciliśmy około godziny 2230.

 

 Redagowała:

 Zuzanna Strusińska kl IIa

 

Sprawozdanie z wycieczki do Ciechanowa

               25 marca 2010 roku uczniowie klas I i II gimnazjum pojechali do Centrum Kultury i Sztuki w Ciechanowie, aby w kinie "Łydynia" obejrzeć przedstawienie teatralne pt. "Balladyna". Spektakl miał rozpocząć się o godzinie 11.50, jednak pojechaliśmy 2 godz. wcześniej, żeby zobaczyć pewne zabytki Ciechanowa: pomnik Ciechana, kościół Farny w stylu gotyckim i Zamek Książąt Mazowieckich. Następnie udaliśmy się z powrotem do CKiSz. Na spektakl oprócz nas przybyło jeszcze wielu uczniów z innych szkół. Przedstawienie zostało wyreżyserowane przez Michała Hachlowskiego. Scenografią zajęła się Agnieszka Stolarczyk; muzyką wprowadzającą widzów w odpowiedni nastrój - Michał Kowalczyk. Odpowiednie dobranie kostiumów było zadaniem Bożeny Masłowskiej. Postacie zagrali aktorzy z Narodowego Teatru Edukacji im. Adama Mickiewicza we Wrocławiu. Scenariusz przedstawienia został napisany w oparciu o dramat Juliusza Słowackiego. Przed przedstawieniem widzowie zostali poinformowani o zakazie jedzenia i używania telefonów komórkowych. Nie wszyscy jednak przestrzegali tych zasad. Bardzo podobała mi się gra aktorów i efekty dźwiękowe. Uważam, że warto wybrać się do teatru na taki spektakl.


Redagowała:

Sylwia Dziewanowska